Možnosti léčby

Dog napping with owner.png

Je důležité zahájit léčbu separační úzkosti včas, aby se situace nezhoršila. Existuje několik jednoduchých věcí, které můžete udělat, abyste pomohli svému psovi vyrovnat se s problémy s odloučením. Tyto upevňovací prvky jsou často nejúčinnější, když jsou vzájemně kombinovány. Je také dobré mluvit se svým veterinářem, který vám může pomoci s vaším léčebným plánem, včetně nejlepších možností léčby pro vašeho psa.

Cílem léčby je snížit pocit strachu a úzkosti vašeho psa, když opustíte domov, a tím usnadnit práci vám i vašemu psovi.

ZMĚNA CHOVÁNÍ

Neúmyslně posilujete úzkostné chování svého psa? Pokud obvykle reagujete na kňučení nebo štěkání tím, že projevujete náklonnost svému psovi, můžete problém zhoršit tím, že odměňujete úzkostné chování. Totéž platí, pokud se chováte příliš vzrušeně, když vidíte svého psa, když se vracíte domů – může to posílit jeho pocit, že odchod je velký problém.

Na druhou stranu, pokud potrestáte svého psa za to, že dělá nepořádek, když jste pryč, přispějete k jeho úzkosti - což také problém ještě zhorší. Nejdůležitější je zůstat v klidu bez ohledu na to, jak se váš pes chová nebo co váš pes udělal, a ukázat mu, že je vše v pořádku.

TIPY PRO ZMĚNU CHOVÁNÍ

Cílem změny chování je pomoci vašemu psovi zůstat v klidu, a to i ve stresové situaci, jako je jeho odloučení od majitele. Proto by měl být pes odměněn za jakékoli klidné chování, ať už spontánní nebo na povel.

Separation anxiety bullet points_CZ.png

Existují i jiné techniky, které lze použít k úpravě chování. Pro více informací se poraďte se svým veterinářem nebo vyškoleným veterinárním behavioristou.